Biserica Mănăstirii Piatra Sfântă

Publicat

Biserica n-a fost niciodată pictată, ci numai tencuită şi zugravită în interior cu desene decorative, iar în exterior tencuită şi văruită cu praf de piatră, de culoare alb-închis.

Biserica este modestă ca înfăţişare arhitecturală, fiind construită din piatră cu învelitoare de tablă pe şarpantă. Arhitectura este simplă, are un plan treflat, cu o turlă dispusă deasupra naosului şi o turlă cu rol de clopotniţă deasupra pronaosului.

Interiorul bisericii este ornat cu arcaturi moldoveneşti obişnuite. Pridvorul este construit ulterior (în 1834), intrarea făcându-se prin uşa de vest. Biserica nu a fost pictată niciodată, ci numai văruită în culori de apă.

Catapeteasma datează din anul 1913 din timpul stareţului Nectarie Cotruţă. Tot atunci a fost înlocuit pavajul de pe jos cu mozaic. Printre odoarele de preţ ale bisericii se numără două evanghelii în limba slavonă din 1766, un liturghier din 1759, un tripod din 1768 etc.

Citește alte articole despre: