Categorie

Sfânta Marcela, sărbătorită la Mănăstirea Piatra Sfântă

Data evenimentului:
Publicat

Credincioşii sunt aşteptaţi astăzi la Mănăstirea Piatra Sfântă din comuna Bârnova, aflată în apropierea Iaşului, pentru a o cinsti pe Sfânta Cuvioasă Muceniţă Marcela.

Această sfântă este cinstită în mod deosebit în aşezarea monahală cunoscută şi sub numele de Schitul Tărâţa, întrucât un fragment din sfintele ei moaşte se află expus spre închinarea credincioşilor alături de alte sfinte moaşte. După cum ne-a relatat protos. Cristofor Ruxandu, stareţul mănăstirii, aseară a fost oficiată slujba Privegherii, iar în această dimineaţă programul liturgic va continua cu slujba Ceasurilor Împărăteşti şi Sfânta Liturghie. „Obştea mănăstirii noastre are mare evlavie la Sfânta Marcela, în cinstea căreia a fost pictată o icoană mare. Am simţit mult ajutorul sfintei şi de aceea în fiecare vineri citim acatistul şi paraclisul ei înainte de săvârşirea Tainei Sfântului Maslu. Îi aşteptăm pe toţi credincioşii iubitori de sfinţi şi de Dumnezeu să participe la sfintele slujbe închinate Sfintei Marcela“, a spus protos. Cristofor Ruxandu.

Sursa: doxologia.ro

Citește alte articole despre: